קח אותו לאט את הזמן….אך לא יותר מידי

מתן פרטמן, בעלים ומנכ”ל משותף בקבוצת RM

בימים אלו, ימים של אי וודאות בריאותית, כלכלית ובכלל משקיעים רבים שואלים אותי לגבי השקעות הנדל”ן שביצעו ובכלל מה לעשות עם הכסף, במצב שהים סוער ואין תשובה חד משמעית לכמה זמן ובאיזו עוצמה.

ראשית, אני חוזר לאסטרטגיית ההשקעה הבסיסית והראשונית, לפיה אני נוהג בכלל התחומים- אני משקיע לאורך זמן.
מה זה בעצם אומר?
כאשר אני מחליט במה להשקיע (בנדל”ן או בשוק ההון) אני בוחן האם זו השקעה שאני רוצה להיות הבעלים שלה, האם זהו נכס במיקום ומסוג שאני מאמין שיניב לי רווחים לאורך זמן, כאשר אני מסתכל על הדברים בצורה הזאת ולא בצורה של שכירות חודשית, רבעונית או שנתית אני מבין שדברים יכולים ותמיד ישתבשו- תמיד יהיה שוכר שלא משלם, הנכס יהיה ריק תקופה, יהיו תקלות ולעיתים גם משברים ודברים לא צפויים ואז אני בונה את האסטרטגיה שלי ככה שיהיה לי אורך רוח במידה ודברים ישתבשו. זו הסיבה שבתור מנהל של חברת השקעות בנדל”ן בשנת 2019 בחרנו להשקיע רק ב-11 פרויקטים מתוך מעל ל-450 הצעות השקעה שהוצאו לנו, בתוך אותן 450 הצעות השקעה היו הצעות טובות נקודתית, אפילו טובות מאוד, שבחרנו לא לקחת כי לא התאימו למקומות ולסוגי ההשקעות בהם אנחנו רוצים להשקיע לטווח ארוך.

דוגמה: גרף מחירי הנדל”ן ביוסטון ב-40 השנים האחרונות

היתרון בהסתכלות השקעה לטווח ארוך- השקעת ערך, היא הוודאות שההשקעה נותנת לך גם ביום סגריר, מכיוון שסביר להניח שבהשקעה ארוכת טווח תימצא נקודת הרווח. אם נסתכל על הברבורים השחורים והמשברים שפקדו את העולם לאורך השנים החל ממגפות כמו השפעת הספרדית, דרך מלחמות עולם וגם דרך משברים כלכלים כמו בועת הדוט קום והסאב פריים, נראה שמי שהסתכל לטווח ארוך ושנשם עמוק, הרוויח ובגדול. למעשה גם אותו משקיע חסר מזל שרכש נכס יום לפני נפילת המחירים בכל אחד מהמשברים שהיו במאה השנים האחרונות, הרוויח אם המתין 10 שנים.

יתרון נוסף הוא ההבנה בהזדמנויות שצצות בשוק, זה בדיוק הזמן למצוא את המוכרים שלהוטים למכור, אלה שלא נערכו לברבור השחור כי הסתכלו לטווח קצר ולשמיים בהירים ועכשיו צריכים כסף נזיל ומהר וכך לאסוף נכסים מעולים במחיר הזדמנותי.
חשוב לזכור שאת ההשקעות הטובות ביותר עשו מי שהיו חכמים לקנות במשבר ב-2008 שכולם אמרו שמי שקונה נדל”ן עכשיו כנראה השתגע וזה בדיוק מה שאנחנו כמשקיעים מחפשים.