רבים שואלים מיהו משקיע כשיר, מה המשמעות של ׳התואר׳ הנחשק, מה היתרונות הבולטים של משקיע כשיר, איך הופכים למשקיע כשיר והיכן משקיעים כשירים משקיעים את הכסף שלהם. אנחנו כאן כדי לענות על כל השאלות.

משקיע כשיר (Accredited investor) הוא אדם או חברה אשר מנהלים נכסים נזילים בהיקף גבוה או שהינם בעלי הכנסות אישיות או משפחתיות בסכומים גבוהים. התואר משקיע כשיר מוכר גם בשמות הבאים: "משקיע מתוחכם" או "משקיע מסווג". מכיוון שאלה התארים שלו, הוא אינו זקוק להגנה של חוק רשות ניירות הערך ביחס למשקיעים כלליים.

מה המשמעות של הדבר?

משקיע כשיר יוכל להשתתף בהנפקות פרטיות ולקבל מידע רב ערך על השקעות פרטיות הרבה לפני שהן מוצעות לציבור המשקיעים הכללי. הרשויות הרגולטוריות יוצאות מתוך הנחה כי מדובר במשקיע בעל ידע רב וחוסן פיננסי, המסוגל לתכנן ולנתח את השקעותיו טוב יותר מציבור המשקיעים הכללי, שלרוב אין ברשותו דיי מידע לנהל את ההשקעה לבד. מכאן למעשה ההגדרה של משקיע כשיר.

מהם הקריטריונים לקבלת אישור משקיע כשיר בישראל?

על מנת ליהנות מהתואר משקיע כשיר, יש צורך בקבלת אישור ייעודי לאחר ביצוע מבחנים כמותיים, כלומר בחינת היקף פעילות שנתי שחייבת להיות מעל רף מסוים. בחודש מרץ 2016 תוקן חוק ׳משקיע כשיר׳ על ידי הרשות לניירות ערך אשר הפך את המבחנים הכמותיים לקבלת האישור לפשוטים, הרבה יותר מאלו שהיו בעבר.

כיום, על פי תקנות אלו הזכאות לקבלת האישור מותנית בעמידה בלפחות אחד משלושת התנאים הבאים:

  • משקיע שיש ברשותו נכסים בערך של יותר מ-8 מיליון ₪ בפיקדונות, מזומן או נכסים נזילים אחרים.
  • הכנסה שנתית אישית של 1.2 מיליון ₪ או 1.8 מיליון ₪ לתא המשפחתי, בשנתיים האחרונות לפחות.
  • שילוב של נכסים נזילים בשווי של 5 מיליון ₪ לפחות והכנסה אישית של 600 אלף ₪ או 900 אלף ₪ לתא המשפחתי בהתאמה.

במידה ואתם עומדים בקריטריונים אלו, ניתן להגיש לרשות שוק ההון בקשה לקבלת אישור למשקיע כשיר. ההסבר המלא בהמשך.

מהי ההגדרה של משקיע כשיר אמריקאי?

בשונה ממשקיע כשיר ישראלי, משקיע אמריקאי שונה לגמרי. על פי החוק האמריקאי, הקריטריונים של משקיע כשיר הם: אדם שהכנסותיו עומדת על 200 אלף דולר ומעלה (לפחות שנתיים מיום הגשת הבקשה), או לחלופין הוא בעל הכנסה שנתית משותפת של 300 אלף דולר למשק בית, או שיש ברשותו נכסים בשווי של מיליון דולר ללא בית מגורים.

מהי החשיבות של משקיע כשיר בעולם ההשקעות?

ראשית, נסביר כי המשימה המרכזית של הרגולציה בשוק ההון היא לאפשר מסחר פתוח, לצד אפשרויות השקעה מגוונות שישרתו צמיחה כלכלית ועסקית, כפי שמחויב בשוק בריא, וזאת תוך כדי מתן הגנה מיטבית ומידע זמין ורלוונטי לציבור המשקיעים על מנת להגן על כספיהם.

כחלק ממערכת זו המייצרת איזונים ובלמים, מקובלת הנחת היסוד אשר לפיה יחידים או חברות עתירי נכסים או כאלו הנהנים מהכנסות גבוהות, הם בעלי ידע רב ויוכלו לבצע את ההשקעה הנכונה בהתאם לראות עיניהם. למעשה, רשות שוק ההון פועלת מתוך הנחה כי למשקיעים כשירים יש חוסן והבנה פיננסית טובה מאוד בתחום, יש ברשותם כלים לניתוח ההשקעות, הם יודעים לבחון אפשרויות השקעה בד בבד עם הון פיננסי ובעלי יכולת להתמודד עם הפסדים. יחד עם זאת, נבהיר כי הרגולציה אינה בוחנת מיומנות או יכולות ומתמקדת בעושר הפיננסי, מה שבסופו של דבר מגלם יתר אחריות על המשקיע הכשיר בבואו לבחון אפשרות השקעה כזו או אחרת.

איך מנפיקים אישור משקיע כשיר?

במידה והנכם עומדים בקריטריונים של רשות ניירות ערך לקבלת תואר ׳משקיע כשיר׳, עליכם למלא תצהיר מקוון אשר יאושר על ידי רו"ח או עורך דין. לאחר מכן תוכלו ליהנות מהזדמנויות השקעה מצוינות וייחודיות.

*יש לקחת בחשבון כי בחלק מהמקרים יהיה צורך בהגשת אסמכתאות תומכות בתצהיר.

מרגע הגשת התצהיר, יפתחו בפניכם מגוון אפשרויות השקעה אטרקטיביות וייחודיות שאינן פתוחות לציבור המשקיעים הכללי.

הזדמנות יוצאת דופן דווקא בזמן משבר

משבר הקורונה בשנתיים האחרונות יצר אתגר משמעותי, במיוחד לגופי השקעה ברחבי העולם ולא פחות מכך לציבור המשקיעים. אולם, דווקא במציאות משברית, בא לידי ביטוי היתרון היחסי של משקיעים כשירים. החוסן הפיננסי והיכולת שלהם לקבל החלטות שקולות לטווח ארוך מבלי להיות נתונים ללחצים פיננסיים בטווח המיידי (הרבה בזכות מצב נזילות מצוין), מאפשרים לחזק את פרופיל ההשקעות בתחומי המשקפים תשואות יציבות לאורך זמן כמו בשוק הנדל"ן הגלובלי. אם כך, באופן כללי שוק משברי מגלם הזדמנות כלכלית יוצאת דופן למשקיעים כשירים, אם תרצו ׳מתוחכמים׳.

משקיעים כשירים והשקעות בנדל"ן

מטבע הדברים, היעד האטרקטיבי במיוחד עבור משקיעים כשירים, הם גופי ההשקעה המשקפים הלימה כמעט מלאה בין האופי של משקיע כשיר טיפוסי לבין המאפיינים של השקעה בקרן השקעות, בעסקת מימון או יזמות נדל"ן באזורים אטרקטיביים ברחבי העולם. ההתאמה באה לידי ביטוי במספר היבטים אשר החשובים בהם, הם המורכבות הכלכלית של ההשקעה, היכולת לראות כמה צעדים קדימה ולבחור השקעות ארוכות טווח שהכדאיות והתשואה עליהן תבחן לאורך שנים ( ובמקביל להגיב מהר כאשר עומדת על הפרק אפשרות לרווח מהיר). מעבר לכך, היכולת לבחון השקעות גם ברמה גלובלית, ולבנות פרופיל השקעות אופטימלי הן מבחינת הגוף המנהל, המדינה והעסקה עצמה. מעל הכל חשוב לזכור כי ׳עסקים עושים עם אנשים׳ וכי הבחירה במנהלים מעולים היא חלק בלתי נפרד מההצלחה.

ולסיום…

הרגולציה בישראל ובעולם המערבי מספקת למשקיעים כשירים מגוון רחב של אפשרויות השקעה בשלבים מוקדמים ובמסלולים מהירים יחסית. אולם, זוהי רק התחלת הסיפור, שכן גם משקיעים כשירים אינם חסינים מהונאות או מהשקעות כושלות.

אז מה כן יכול להבטיח השקעה טובה גם למשקיעים כשירים? האסטרטגיה של גוף ההשקעות, הרקורד של האנשים שמובילים אותו, השקיפות ושיתוף המידע, מאגר משקיעים קבוע ויציב ומעל הכל זהות אינטרסים בין המשקיעים לחברה הם הסימן הראשון במעלה לכך שבחרתם נכון.

השקעות נדל"ן בחו"ל

להשקיע בשותפות מעבר לים- כך תעשו זאת נכון

בשנים האחרונות שוק ההשקעות האלטרנטיביות תופס תאוצה ומהווה נתח הולך וגדל מתיק ההשקעות כמעט של כל אחד. אחד הסגמנטים הנפוצים ביותר בקרב ההשקעות האלטרנטיביות הוא

השקעות נדל"ן בארצות הברית

מפת שוק הנדל״ן בארה״ב והזדמנויות ההשקעה האטרקטיביות שיצר המשבר

הציטוט ״בכל משבר יש הזדמנות״ לגמרי בא לידי ביטוי בתקופה הנוכחית, שנתיים מפרוץ המגפה והניסיונות לחיות לצד הנגיף ושלל הווריאנטים שיצר. האם הזדמנויות הנדל״ן דומות להזדמנויות שהולידו המשברים הקודמים?

להזדמנויות השקעה

*משקיע שנמנה עם המשקיעים המפורטים בתוספת הראשונה לחוק ניירות ערך התשכ"ח - 1968

ישראל

RM GROUP – השקעות נדל"ן בחו"ל 

רחוב מצדה 7, מגדל ב.ס.ר 4, קומה 15

בני ברק, 5126112

טל': 03-6577484

ארצות הברית

RM GROUP – Real Estate Investments

74 Warren St., New York

NY 10007

זנזיבר

RM GROUP – Real Estate Investments

P.O BOX 748

Stone Town city 

Zanzibar

הפרסום לעיל מהווה הצגה כללית בלבד ואינו מהווה "הצעה לציבור" כהגדרתה בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968 ("חוק ניירות ערך"). משקיעים שיבחרו לפנות לחברה על מנת להשקיע בפרויקט יבחרו במסגרת משא ומתן פרטני ("הליך המשא ומתן") אשר ינוהל על פי סדר פנייתם לחברה. ההשקעה תעשה באמצעות מספר מצומצם של משקיעים כמותר על פי חוק ניירות ערך וחוק השקעות משותפות בנאמנות, תשנ"ד- 1994 ("חוק השקעות משותפות בנאמנות"). לאור האמור, ההשקעה בתיווך וסיוע החברה אינה מוסדרת לפי חוק ניירות ערך ו/או לפי הוראות חוק השקעות משותפות בנאמנות וכל חומר פרסומי אודותיה לא אושר על ידי רשות ניירות ערך בישראל במסגרת תשקיף. פרטי ההשקעה המלאים ותנאיה יחשפו אך ורק במסגרת הליך המשא ומתן, בו יחשפו מספר מצומצם של משקיעים פוטנציאליים בהתאם להוראות חוק ניירות ערך לכלל המידע ביחס להשקעה ותנאיה ורק המשקיעים שיבחרו על ידי החברה בהליך המשא ומתן יוכלו לקחת חלק בהשקעה. החברה, מנהליה ומי מטעמה אינם מורשים לפי חוק הסדרת העיסוק ביעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995, וכל מידע פרסומי שנמסר וכן כל מידע שיימסר לגבי אפשרות השקעה במסגרת הצעה עתידית לא יהווה יעוץ השקעות או שיווק השקעות כהגדרתם בחוק. ההשקעה בפרויקט טומנת בחובה סיכויים, כמו גם סיכונים בקשר עם כספי ההשקעה, לרבות סיכון של אובדן מלוא כספי ההשקעה. בקבלת החלטת השקעה במסגרת הליך המשא ומתן, על המשקיעים לסמוך על בדיקה שהתבצעה על ידם בלבד אודות ההשקעה ותנאיה, לרבות יתרונות וסיכונים הכרוכים בהשקעה, ועליהם לקבל ייעוץ מיועצים מתאימים בנוגע לסוגיות משפטיות, חשבונאיות, כספיות ומיסוי הכרוכות בביצוע ההשקעה.