גיוון תיק השקעות – 7 כללים ששווה לדעת

לא חסרות אלטרנטיבות להשקעה ומקורות שמסייעים לנו להיחשף אליהן: יועץ ההשקעות בבנק, פרסומות לפרויקטים נדל"ניים ואפילו טיפים מהשכנה או מבן משפחה. ריבוי האפשרויות ומקורות המידע יכול לבלבל, ולכן חשוב לכל אחד ואחת לגבש אסטרטגיית השקעה מסודרת, שתסייע להשיג את היעדים הפיננסיים, תוך הפחתת התלות בתנודות ובהפתעות לא צפויות. אחד מהכללים החשובים ביותר בבניית אסטרטגיית השקעות – הוא גיוון תיק ההשקעות שלנו.

 

למה לגוון תיק השקעות?

גיוון תיק השקעות לא מבטיח רווחים גבוהים יותר או מגן לחלוטין מפני הפסדים, אבל הוא בהחלט יכול לסייע בהפחתת הסיכון, בעיקר סביב אירועים חריגים בהם סקטורים ספציפיים נפגעים קשות.
במשבר הקורונה לדוגמה, סקטורים כמו התיירות, התרבות והמסחר נפגעו מאוד – ואילו סקטורים אחרים כמו נדל"ן למגורים והייטק נהנו מצמיחה.

אז איך מגוונים את תיק ההשקעות? הנה כמה נקודות שכדאי ליישם:

1. הבנת הקשרים בין ההשקעות השונות:

העובדה שברשותכם השקעות רבות ושונות זו מזו, אינה אומרת בהכרח שתיק ההשקעות מגוון. ייתכן בהחלט שההשקעות ממוקדות בתחומים ובאפיקים שונים, אבל עדיין מושפעות בצורה דומה ממגמות בשוק – ועולות ויורדות יחד. במקרה זה, תיק ההשקעות אינו מגוון דיו. מסיבה זו, כדאי לשקול לכלול בתיק סוגי השקעות שמושפעים בצורה שונה ממגמות, דבר שיכול לייצר איזון ולהפחית סיכונים.

 

2. גיוון בין כמה סוגי נכסים:

בתיק השקעות ניתן לכלול כמה סוגי נכסים כגון: מניות, השקעות שמייצרות הכנסה קבועה (אג"ח), מזומנים ושווי מזומנים ונכסים ריאליים כולל נדל"ן, רכוש וסחורות. לסוגי הנכסים הללו יש רמות משתנות של סיכון ותשואה, כך שפיזור השקעות על פני סוגי נכסים שונים יעזור ליצור תיק מגוון.

 

3. גיוון בתחומי הנכסים:

אל תשקיעו משקל רב בסקטור אחד בלבד. גוונו את תיק ההשקעות על פני כמה תחומים כגון תעשייה, אנרגיה וטכנולוגיה. משקיעים רבים טועים בכך שהם משקיעים באינדקס (תעודת סל) בתחום מסוים ומאמינים שהתיק שלהם מפוזר. יש לזכור כי האינדקס אמנם מושקע במספר מניות, אך הן כולן באותו התחום ולכן שינוי מגמה בתחום ישפיע כנראה על כולן.

 

4. פיזור גיאוגרפי:

גיוון בתחומי ההשקעות אינו הדרך היחידה לפיזור סיכונים. לעתים, ניתן לפצות על ירידה שמתרחשת בשל משבר במדינה מסוימת, על ידי השקעה במדינה אחרת. בניית תיק מגוון צריכה לקחת בחשבון את מיקום ההשקעות, וחשיפה למטבעות שונים.

 

5. השקעות אלטרנטיביות:

השקעות אלו מהוות כיום חלק מהותי בכל אסטרטגיה לבניית תיק השקעות מגוון. בעולם ההשקעות האלטרנטיבות, ניתן למצוא בין השאר השקעות נדל"ן, P2P, השקעה בסחורות, קרנות הון-סיכון ועוד.
ההבדלים העיקריים בין השקעות אלטרנטיביות לבין השקעות מסורתיות הם:

  • ההשקעות אינן מוסדרות על ידי רשות ניירות ערך (בארה"ב ה-SEC).
  • ההשקעות לא נזילות, כלומר לא ניתן למכור אותן בקלות או להמיר אותן מידית למזומן.
  • יש להן מתאם נמוך לסוגי הנכסים הסטנדרטיים. כלומר, הן לא בהכרח נעות באותו כיוון כמו נכסים אחרים, כאשר תנאי השוק משתנים – וזו הסיבה העיקרית לחשיבות של סוג השקעות זה בתיק השקעות מגוון.

 

6. איזון תיק ההשקעות באופן קבוע:

מטבע הדברים, לאורך זמן, האיזון בתיק ההשקעות משתנה. יהיו סוגי השקעות שיעלו את ערכן, וכך משקלן בתיק ההשקעות יעלה – ומנגד יהיו סוגי השקעות שערכן ייפגע ומשקלן ירד. לא קל לאזן בין השקעות בסקטורים שהוכיחו את עצמם לבין סקטורים שהכזיבו, אך בהסתכלות לטווח ארוך – נכון לעשות כך.

 

7. הסיכון האישי:

כשאתם מתכננים את רמת הגיוון – יש לקחת בחשבון את הסובלנות שלכם לסיכון. לדוגמה, למשקיעים לטווח ארוך שבונים תיק ל-30 שנה, יש אפשרות להיות אגרסיביים יותר ולסבול הפסדים בטווח הקצר – לטובת סיכוי לרווחים גדולים יותר בטווח הארוך. לעומתם, למשקיעים שצריכים את הכסף תוך זמן קצר, כחמש שנים לדוגמה, נכון לבנות תיק שהגיוון בו יוצר סיכון מופחת. בנוסף, יש לקחת בחשבון את האופי האישי שלכם, שכן לכל אחד ואחת יש יכולת שונה לספוג הפסדים.

 

לסיכום, אחד מהציטוטים הידועים של המשקיע האגדי וורן באפט הוא "גיוון הוא ההגנה מפני בורות" (“Diversification is protection against ignorance”).
כלומר, אם אתם יודעים במה אתם משקיעים ומבינים את התחום, הצורך בגיוון יורד. עם זאת, חשוב לזכור שבאפט הוא משקיע מנוסה, ובעל עשרות שנים של למידה והשקעות – והוא מצויד בניסיון ובמשאבים מעבר להישג ידם של משקיעים רגילים. לכן, פיזור השקעות הוא אסטרטגיה נכונה, במיוחד למי שרוצה לבנות תיק שמציע אלטרנטיבות טובות יותר לכספו מאשר הריביות שהוא מקבל בבנק, תוך הורדת רמת הסיכון.

רוצים לשמוע על אפשרויות הגיוון בתיק ההשקעות שלכם? השאירו לנו פרטים בתחתית העמוד ונחזור אליכם בהקדם

השקעות נדל"ן בחו"ל

להשקיע בשותפות מעבר לים- כך תעשו זאת נכון

בשנים האחרונות שוק ההשקעות האלטרנטיביות תופס תאוצה ומהווה נתח הולך וגדל מתיק ההשקעות כמעט של כל אחד. אחד הסגמנטים הנפוצים ביותר בקרב ההשקעות האלטרנטיביות הוא

להזדמנויות השקעה

*משקיע שנמנה עם המשקיעים המפורטים בתוספת הראשונה לחוק ניירות ערך התשכ"ח - 1968

ישראל

RM GROUP – השקעות נדל"ן בחו"ל 

רחוב מצדה 7, מגדל ב.ס.ר 4, קומה 15

בני ברק, 5126112

טל': 03-6577484

ארצות הברית

RM GROUP – Real Estate Investments

74 Warren St., New York

NY 10007

זנזיבר

RM GROUP – Real Estate Investments

P.O BOX 748

Stone Town city 

Zanzibar

הפרסום לעיל מהווה הצגה כללית בלבד ואינו מהווה "הצעה לציבור" כהגדרתה בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968 ("חוק ניירות ערך"). משקיעים שיבחרו לפנות לחברה על מנת להשקיע בפרויקט יבחרו במסגרת משא ומתן פרטני ("הליך המשא ומתן") אשר ינוהל על פי סדר פנייתם לחברה. ההשקעה תעשה באמצעות מספר מצומצם של משקיעים כמותר על פי חוק ניירות ערך וחוק השקעות משותפות בנאמנות, תשנ"ד- 1994 ("חוק השקעות משותפות בנאמנות"). לאור האמור, ההשקעה בתיווך וסיוע החברה אינה מוסדרת לפי חוק ניירות ערך ו/או לפי הוראות חוק השקעות משותפות בנאמנות וכל חומר פרסומי אודותיה לא אושר על ידי רשות ניירות ערך בישראל במסגרת תשקיף. פרטי ההשקעה המלאים ותנאיה יחשפו אך ורק במסגרת הליך המשא ומתן, בו יחשפו מספר מצומצם של משקיעים פוטנציאליים בהתאם להוראות חוק ניירות ערך לכלל המידע ביחס להשקעה ותנאיה ורק המשקיעים שיבחרו על ידי החברה בהליך המשא ומתן יוכלו לקחת חלק בהשקעה. החברה, מנהליה ומי מטעמה אינם מורשים לפי חוק הסדרת העיסוק ביעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995, וכל מידע פרסומי שנמסר וכן כל מידע שיימסר לגבי אפשרות השקעה במסגרת הצעה עתידית לא יהווה יעוץ השקעות או שיווק השקעות כהגדרתם בחוק. ההשקעה בפרויקט טומנת בחובה סיכויים, כמו גם סיכונים בקשר עם כספי ההשקעה, לרבות סיכון של אובדן מלוא כספי ההשקעה. בקבלת החלטת השקעה במסגרת הליך המשא ומתן, על המשקיעים לסמוך על בדיקה שהתבצעה על ידם בלבד אודות ההשקעה ותנאיה, לרבות יתרונות וסיכונים הכרוכים בהשקעה, ועליהם לקבל ייעוץ מיועצים מתאימים בנוגע לסוגיות משפטיות, חשבונאיות, כספיות ומיסוי הכרוכות בביצוע ההשקעה.