בתקופה של ריביות גבוהות, יוקר מחייה והתחזקות הדולר, משקיעי נדל"ן נאבקים למצוא הזדמנויות השקעה משתלמות. החדשות הטובות הן, שלמרות כל האתגרים, התקופה הנוכחית מביאה גם הזדמנויות ייחודיות למשקיעי נדל"ן שמבינים עניין.

האינפלציה בארה"ב ממשיכה להיות גבוהה, והיא עדיין רחוקה מאוד מהיעד, למרות מאמצי הריסון של הבנק הפדרל ריזרב. עליות הריבית הרבות שראינו בתקופה האחרונה אולי עוד לא הסתיימו, אבל כבר הספיקו להשפיע על לא מעט יזמי נדל"ן. יזמים רבים מצאו את עצמם עם פרויקטים לא גמורים עבורם גייסו מימון, ועם תנאי מימון שהשתנו והפכו לבלתי אפשריים. בפני מי שנתקע עם פרויקט לא גמור עומדות לרוב שתי ברירות: למכור ולנסות למזער נזקים, או לנסות להמשיך את הפרויקט ולגייס עוד מימון. מכיוון שדלתות הבנקים לעתים קרובות סגורות בפניהם בשלב זה, יש יזמים שמוכנים לשלם ריביות גבוהות מאוד על הלוואות רק כדי להביא את הפרויקט לכדי סיום.

זוהי הנקודה שבה היזם זקוק לעזרה, וכאן נוצרות הזדמנויות שפוגשים רק במשברים כלכליים. אם היזם מוכר את הנכס הוא ייאלץ למכור אותו במחיר נמוך. אם היזם רוצה לסיים את הפרויקט בעצמו וזקוק לעוד הון, הוא עשוי לגייס מימון ממשקיעים דרך מסלול חוב. עקב המצוקה בה נמצא היזם, פוטנציאל הרווח גלום במחיר נמוך יותר של הנכס, בתנאי רכישה או שותפות מיוחדים, או בריבית גבוהה משמעותית מזו שגובה הבנק.

מהן השקעות נדל"ן במסלול הון?

משקיעים במסלול הון רוכשים בעלות מלאה או חלקית על נכס (או קבוצה של נכסים), והתשואה שלהם נגזרת מההכנסות משכר דירה (אם יש) ומעליית ערך הנכס ובמקרה של נכס לייזום – ממכירת הנכס לאחר בנייתו / שיפוצו. מי שנכנסים לעסקה עם עוד משקיעים, חולקים את הרווחים ואת הסיכונים יחד עם משקיעים נוספים. אחד היתרונות בהשקעות במסלול הון הוא הפוטנציאל לתשואה שנתית גבוהה ורווח משמעותי. מאידך, הסיכון בהשקעות הון עשוי להיות גבוה יותר בהשוואה לסוגי השקעות אחרים. המשקיעים במסלול זה לרוב יהיו האחרונים בתור לקבלת החזר ההשקעה שלהם, תקופת ההחזקה היא לרוב של מספר שנים ותלויה בהתקדמות הפרויקט ותיזמון מכירתו, כלומר לא מתאימה למי שמחפשים השקעה לטווח קצר או נזילות גבוהה. בתקופה זו, בה קיימים נכסים במצוקה היקף ההון בשווקים מצומצם והצורך לגייס אותו גדל, ניתן להשיג תשואות גבוהות מבעבר.

מהן השקעות נדל"ן במסלול חוב?

בהשקעות במסלול חוב, המשקיעים למעשה מלווים כסף ליזם / לפרויקט ומקבלים ריבית שנקבעת מראש. הריבית לרוב תהיה גבוהה מהריבית הבנקאית, ובתקופה של ריבית גבוהה במשק, התשואה המוצעת למשקיעים (המלווים) יכולה להיות בהחלט נאה. השקעה במסלול זה היא לרוב קצרה יותר מהשקעה במסלול הון ומתאימה למי שמעדיפים השקעות לטווח קצר. גם הסיכון נמוך יותר, כיוון שהנכס עצמו משמש כבטוחה ומספק מעין "פוליסת ביטוח" להחזר ההלוואה. בחלק מההשקעות מדובר בהלוואה עם שעבוד ראשון, ובחלק בהלוואה עם שעבוד שני אחרי בנק מקומי. בדרך כלל משקיעי החוב יקבלו את כספם בחזרה לפני משקיעי ההון, כתלות האם קיים בנק מקומי. השקעת חוב מספקת הכנסה קבועה ותשואה צפויה מראש עם תשלומי קבועים שמחולקים מדי חודש או רבעון.

מהן הזדמנויות ההשקעה האטרקטיביות ביותר ביוון? לתיאום פגישה וקבלת פרטים נוספים הקליקו כאן

מה כדאי לקחת בחשבון כשמתלבטים בין מסלול הון למסלול חוב?

בהשוואה בין מסלולי חוב והון בנדל"ן, חשוב לקחת בחשבון את ההבדלים העיקריים בין שני האפיקים ואת התאמתם אליכם כמשקיעים.

  • פרופיל סיכון: פרופיל הסיכון של השקעות במסלול הון הוא בדרך כלל גבוה יותר, עם חשיפה גבוהה יותר לתנודות השוק, תקלות ועיכובים בפרויקט, בעוד שהשקעה במסלול חוב מציעה ביטחון גבוה יותר, וההלוואה שנתתם מגובה על ידי מנגנוני קדימות בקבלת כספים.
  • תשואה: במסלול הון קיים פוטנציאל לתשואות גבוהות יותר באמצעות שילוב של השבחה ושכר דירה, לעומת מסלול חוב, שבו פוטנציאל התשואה לרוב נמוך יותר, ועם ריבית מוגדרת מראש.
  • הכנסות: במסלול הון המשקיעים עשויים להנות משכר דירה לאחר תקופת ההשבחה, אך את הרווחים ממימוש הנכס ייראו רק לאחר מספר שנים. השקעות במסלול חוב מספקות זרם הכנסה קבוע עם תשלומי ריבית צפויים.
  • טווח זמן להשקעה: השקעות הון נמשכות מספר שנים כאשר תקופת ההשקעה תלויה במצב השוק המשפיע על תזמון המכירה , ומתאימות יותר למשקיעים המעדיפים השקעה לטווח בינוני-ארוך. השקעות חוב לעומתן הן לרוב קצרות יותר, החל ממספר חודשים ועד שנים בודדות בלבד.
  • עדיפות בהיררכיית המשקיעים: משקיעי מסלול ההון הם האחרונים בהיררכיית המשקיעים. הם יקבלו בדרך כלל את כספם לפני היזם אך אחרי כל המשקיעים האחרים. כך שהסיכון של משקיעי ההון גבוה יותר, אולם בהתאמה, גם פוטנציאל התשואה שלהם גבוה יותר. משקיעי מסלול החוב, לעומת זאת, מקבלים קדימות בקבלת כספם על פני המשקיעים במסלול ההון. לכן זוהי השקעה בטוחה יותר, אך התשואה בה נמוכה יותר.

כדי לקבוע איזה מסלול הוא המתאים לך ביותר, יש צורך לבחון את פרופיל הסיכון שלך, להבין מהן ציפיות התשואה ויעדי ההשקעה שלך, ומהם הצרכים וההעדפות שלך בכל הקשור להשקעות נדל"ן.

כשהפרויקט תקוע: ההזדמנות שנוצרה עכשיו להשקעות הון וחוב

למרות חוזק השוק ומחירי הנדל"ן הגבוהים, גם יזמים חזקים עם פרויקטים מצוינים נקלעים לעתים לקשיים עקב מצב הכלכלה והריביות הגבוהות. אך נכסים במצוקה מפרויקטים שהסתבכו מזמנים למשקיעים זריזים אפשרות להיכנס להשקעות במיקומים מעולים שלא ניתן למצוא בשוק בשוטף.

RM GROUP, המתמחה בהשקעות ויוזמות נדל"ן גלובליות, פעילה מעל עשור בשוק הנדל"ן הרותח של ניו יורק, ומתמחה באיתור פרויקטים יזמיים שנקלעו למצוקה. הקבוצה מאפשרת ללקוחותיה להיכנס כמשקיעים בפרויקטים שלה גם דרך מסלול השקעות הון וגם דרך מסלול השקעות חוב.

השקעות נדל"ן ביוון

כך סיכמה יוון את שנת 2023

לאחר התאוששות מרשימה ממשבר הקורונה, שנת 2023 בענף התיירות הציגה שיאים חדשים. כיצד נראו השנים האחרונות בענף התיירות ביוון? 2019 – שנת השיא של התיירות ביוון,

מסלולי השקעה

יתרונות ההשקעה בקרן נדל"ן

אחד המסלולים הבולטים בענף ההשקעות בישראל ובעולם הוא השקעה בקרנות נדל"ן. מדובר באפיק השקעה אלטרנטיבי שמטרתו לגוון את תיק ההשקעות המסורתי, להתנתק מהתנודתיות בהשקעות המסורתיות

השקעות נדל"ן בחו"ל

המחזור הכלכלי החדש מייצר הזדמנויות חדשות

כל כלכלה נעה במחזוריות (Economic cycle). המחזוריות מתבטאת בהתרחבות וצמיחה, הגעה לפיק, הצטמצמות עד לנקודת שפל, ולבסוף התאוששות. כיצד משפיע המחזור הכלכלי על שוק הנדל"ן?

להזדמנויות השקעה

*משקיע שנמנה עם המשקיעים המפורטים בתוספת הראשונה לחוק ניירות ערך התשכ"ח - 1968

ישראל

RM GROUP – השקעות נדל"ן בחו"ל 

רחוב מצדה 7, מגדל ב.ס.ר 4, קומה 15

בני ברק, 5126112

טל': 03-6577484

ארצות הברית

RM GROUP – Real Estate Investments

74 Warren St., New York

NY 10007

זנזיבר

RM GROUP – Real Estate Investments

P.O BOX 748

Stone Town city 

Zanzibar

הפרסום לעיל מהווה הצגה כללית בלבד ואינו מהווה "הצעה לציבור" כהגדרתה בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968 ("חוק ניירות ערך"). משקיעים שיבחרו לפנות לחברה על מנת להשקיע בפרויקט יבחרו במסגרת משא ומתן פרטני ("הליך המשא ומתן") אשר ינוהל על פי סדר פנייתם לחברה. ההשקעה תעשה באמצעות מספר מצומצם של משקיעים כמותר על פי חוק ניירות ערך וחוק השקעות משותפות בנאמנות, תשנ"ד- 1994 ("חוק השקעות משותפות בנאמנות"). לאור האמור, ההשקעה בתיווך וסיוע החברה אינה מוסדרת לפי חוק ניירות ערך ו/או לפי הוראות חוק השקעות משותפות בנאמנות וכל חומר פרסומי אודותיה לא אושר על ידי רשות ניירות ערך בישראל במסגרת תשקיף. פרטי ההשקעה המלאים ותנאיה יחשפו אך ורק במסגרת הליך המשא ומתן, בו יחשפו מספר מצומצם של משקיעים פוטנציאליים בהתאם להוראות חוק ניירות ערך לכלל המידע ביחס להשקעה ותנאיה ורק המשקיעים שיבחרו על ידי החברה בהליך המשא ומתן יוכלו לקחת חלק בהשקעה. החברה, מנהליה ומי מטעמה אינם מורשים לפי חוק הסדרת העיסוק ביעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995, וכל מידע פרסומי שנמסר וכן כל מידע שיימסר לגבי אפשרות השקעה במסגרת הצעה עתידית לא יהווה יעוץ השקעות או שיווק השקעות כהגדרתם בחוק. ההשקעה בפרויקט טומנת בחובה סיכויים, כמו גם סיכונים בקשר עם כספי ההשקעה, לרבות סיכון של אובדן מלוא כספי ההשקעה. בקבלת החלטת השקעה במסגרת הליך המשא ומתן, על המשקיעים לסמוך על בדיקה שהתבצעה על ידם בלבד אודות ההשקעה ותנאיה, לרבות יתרונות וסיכונים הכרוכים בהשקעה, ועליהם לקבל ייעוץ מיועצים מתאימים בנוגע לסוגיות משפטיות, חשבונאיות, כספיות ומיסוי הכרוכות בביצוע ההשקעה.